Jedna z nejnavštěvovanějších zoo v celé České republice, to je Zoo Praha, jejíž areál každoročně praská ve švech nejenom místními, ale především turisty z mnoha zemí. Ti přijíždějí na návštěvu do zoo, která existuje již od roku 1881, kdy vznikla při sňatku Rudolfa (princ) a Štěpánky (belgická princezna). Od té doby není zoo podporována pouze zákazníky a obchodními partnery, ale také EU. Od EU, konkrétně fondu pro regionální rozvoj dostala zoo grant například na revitalizaci svahů, rekonstrukci architektonického skvostu (Gočárových domů) či znovu zavedení vinné révy v areálu.

Zoo

V zoo najdeme nepochybně nespočet různých druhů zvířat od plazů bez nohou až po ptáky s křídly. Celkem 63 jedinců bezobratlých, 998 ryb a paryb, 246 jedinců obojživelníků, 1056 plazů, 1955 ptáků a 1057 savců. Právě mezi hmyzožravými savci se nachází i luskouni. Luskouni jsou typičtí zvláštním povrchem těla, které je pokryto šupinami, které jsou rohovité. V Africe či Asii, odkud pochází, je tak kryjí a zajišťují jak bezpečí, tak splynutí s okolím. Běžně se živí hmyzem, tedy především termiti a mravenci, a právě z toho důvodu nemají ani zuby, nepotřebují je totiž.

Savec - mýval

Právě takový jeden luskouna pár se vyskytl v pražské zoo, kde žijí společně samec GuoBao a samice Run Hou Tang, se podařilo zplodit potomka, který přijde na svět mezi prosincem tohoto roku a lednem roku následujícího. Vzhledem k ohrožení tohoto druhu, bude narození tohoto potomka velkou slávou. Jsou ohroženi především kvůli lovu a nelegálnímu prodeji, čímž se zařadili také na Červený seznam ohrožených druhů i přes to, že luskouni mají osm druhů. V pražské zoo se o ně stará specialista David Vala, který se o celý proces stará od seznamování až po ultrazvukové vyšetření. Radost z potomků zřejmě nebude mít jenom pražská zoo, ale také Taipei zoo na Tchaj-wanu, od které zoo získala oba luskouny v rámci partnerské smlouvy.