V dnešní době není nic neobvyklého, že se dostanete finančně do takové nouze, že musíte požádat o pomoc druhé. Někdo požádá rodinu, jiný banku, aby jim pomohli s jejich finančními problémy. Ale je tu také možnost, požádat o pomoc stát.

Někteří lidé se brání zuby nehty tomu, aby pobírali sociální dávky. Mají totiž pocit, že tím poklesne jejich sociální status a stanou se v podstatě „žebráky“. Ale opravdu byste se divili, kolik lidí pobírá sociální dávky. Nejsou to jenom lidé na okraji společnosti nebo lidé se závislostmi nebo matky samoživitelky. Do mnoha lidí byste to na první pohled vůbec neřekli.

peníze

Proto zahoďte stud a předsudky a pokud vám chybí peníze na základní potřeby jako je jídlo, nájem nebo energie, jděte na Úřad práce a podejte si žádost o sociální pomoc. Jaké dávky můžete dostat?

Nejčastěji lidé žádají o příspěvek na bydlení. Při posuzování žádosti se bere v potaz váš příjem, město, v kterém žijete a výše vašeho nájmu a poplatků za energie. Právě na tyto věci je totiž příspěvek na bydlení určený. Do výpočtu, na jakou částku máte nárok, se počítají příjmy všech osob, které žijí v domácnosti.

mince

Další dávka, o kterou můžete požádat, je dávka pomoc v hmotné nouzi. Jedná se o základní dávku z dávek hmotné nouze. Je pro ty, kteří mají nedostatečný příjem na uspokojení základních životních potřeb. Při jejím výpočtu se zohledňují vaše příjmy, náklady na živobytí a životní minimum. To se mění dle toho, kolik vás žije v domácnosti a zda se jedná o děti nebo dospělé. Dávka doplatek na bydlení je další dávkou hmotné nouze. Pro její získání je podmínka, že vám již předtím byla schválena dávka příspěvku na bydlení. Pokud vám ten nedokáže pokrýt vaše náklady, můžete si zkusit zažádat o tuto dávku. Pokud se chcete dozvědět více o pomoci státu, podívejte se na zajímavý článek V nouzi pomůže stát Hypoteka-bez-registru.net.