Čekáte miminko a rozhodujete se, jaké pleny budete používat? Výběr plen není jednoduchý, protože je potřeba zvážit všechna pro a proti u obou variant. Téměř všichni rodiče procházejí tímto rozhodováním.

  • Jednorázové pleny

Jsou pohodlné na používání, udrží dítě dlouho v suchu, ale mohou způsobovat problémy s učením na nočník – dítě totiž nemá potřebu být v suchu, protože už v suchu je. Seženete je na každém rohu, a už koupíte i ekologické pleny, které ? se za nějaký čas rozloží. Když si ale spočítáte celkovou částku, kterou za ně zaplatíte, zjistíte, že jsou opravdu drahé.

jednorázová plena

  • Látkové pleny

Jejich pořizovací náklady jsou docela vysoké, ale sady se dají koupit i z druhé ruky. Jsou velmi ekologické, a stačí je jen vyprat. Problémem pro některé může být, že jsou potřeba odmočit, a také mohou hlavně v zimních měsících déle schnout, takže je lepší, když máte doma sušičku.

Výběr typu plen podléhá mnoha faktorům – budete s dítětem často cestovat? Chcete mít všechno bezpracně? Máte kde sušit velké množství prádla? Na tyto otázky si musíte odpovědět, než si vyberete, co pro své dítě budete používat. Dnes existují moderní látkové pleny, na které dáte svrchní kalhotky, a plena tak vydrží na svém místě po celou dobu nošení. Pro látkoví máme všechno – čtvercové pleny, vkládací pleny i svrchní kalhotky.

svrchní kalhotky

Látkové pleny jsou velmi savé, a obvykle udrží všechno, co je potřeba. Nemusíte se bát protečení ani alergické reakce na bělidla či další chemikálie, které bývají obsažené v jednorázových plenách. Je dokázáno, že děti v látkových plenách nemívají vyrážky a snadněji se učí na nočník – pobyt v mokré pleně, která nemá žádné savé jádro, není pro dítě příjemné, a snáze pochopí, že má nočník použít. Dejte šanci ekologickým plenkám, které budou pro vaše dítě příjemnější a hlavně vám sada zůstane už napořád, a nebudete muset pořád sledovat zásoby plen u vás doma.