Psychika na prvním místě
Znáte někoho ve vašem okolí, kdo by se nebál zubaře? Nebo alespoň neměl podivné svírání v oblasti žaludku, když přijde den D a přiblíží se hodina usednutí na zubařské křeslo? Většina z nás zubaře nenavštěvuje zrovna s nadšením, i když mnozí víme, že ošetření bude bezbolestné a třeba úplně bezproblémové.
Ten podivný psychický pocit rozladění mysli míváme zřejmě ze zkušeností z minulosti, kdy naši rodiče trpěli a vštípili nám, jak nepříjemné je chodit k zubaři, anebo jsme sami prožili nějakou nepříjemnou zkušenost u dentistů např. na pohotovosti, kde se někteří se svými pacienty, jak se říká, „nepárají“.
Jak z toho ven? V první řadě najít lékaře stomatologie v Praze 10, který je profesionál tělem i duší, rozumí pacientům a souzní s nimi, a také s nimi komunikuje a trpělivě vysvětluje, co je třeba. Takoví lékaři u nás jsou, jen vědět, kde, např. na základě dobrých referencí již ošetřených pacientů.
Nezanedbávejte prevenci
Dobrý zubař se postará o to, aby vás zákrok nebolel, a snášeli jste jej co nejlépe, ale k tomu byste také měli udělat pár kroků vy sami. Věnujte se prevenci a nezanedbávejte dentální hygienu. Pokud si nevíte rady, lékař vám doporučí vhodné postupy, případně navrhne konzultaci s odborníkem, který se dentální hygienou zabývá v rámci svého oboru.
Do ordinace vstupujte dobře naladění, vyspalí a odpočatí
To je základní předpoklad úspěchu, ovšem nesmíme zapomínat doplnit, že byste měli mít důkladně vyčištěný chrup, neměli byste být u zubaře nalačno, ale naopak dobře najezení, neměli byste pár dnů před ošetřením chrupu ponocovat a absolvovat náročné psychicky či fyzicky vyčerpávající práce nebo sportovní aktivity.
Omezte také konzumaci alkoholu a kávy a raději si dopřejte adaptogenní bylinky, které redukují stresové hormony a pomohou vám očekávaný zákrok lépe zvládnout.