Staré dobré moudro, že kdo si hraje nezlobí, je oblíbeným pomocníkem rodičů při výběru vánočních dárků pro svoje děti. Hry v jakékoliv podobě jsou pod stromečkem vítány. Jenom je potřeba při výběru zvolit, pro kterou věkovou skupinu je hra určena. V současné době se na trhu objevila kniha s názvem Hry pro rozvoj komunikačních schopností, která je určena pro děti mezi pěti až deseti lety. Nabízející naprosto originálním způsobem, společnou hrou, rozšířit povědomí o sociální a emoční pohodě. A v deseti hrách pomoci dětem, nejen slovy či barvou hlasu, ale i jemnými odstíny ve výrazu obličeje a celého tělu, koordinaci pohybu svalů předávat sdělení druhým lidem.

Vánoční překvapení

Protože jak všichni víme, tato schopnost dorozumění se s okolím, patří nejdůležitější dovednosti. Čím dříve si tyto návyky dítě osvojí, tím více jistoty ve vztahu k okolnímu světu nabude. Před začátkem si všichni hráči musí připravit základní hrací prvky. Sebeuvědomění, představivost a schopnost si věci vybavit. Zajímavou hrou, která je v knize Hry pro rozvoj komunikačních schopností uvedena na prvních stránkách, nese poutavý název. Čokoládové dorty. Který slibuje, že děti zaujme. Ideálním průvodcem této hry je někdo z rodičů. Hráči se pohodlně usadí na připravená místa a zavřou oči.

Kdo si hraje, nezlobí

A v tento moment začíná dobrodružná hra na jejich představivost. Kterou rozehraje tichým hlasem někdo dospělý pobídkou. Například ať se v mysli všichni přesunou do kuchyně. Ve které je ukryt narozeninový dort. V duchu si děti pro něj dojdou. Je uložen v ledničce. Představa, kdy ho odtamtud vyndávají, u mnoha hráčů vzbudí chuťové pohárky a v puse se objeví mlsná slina. Poté se jim před zavřenýma očima odehraje scéna, kdy na talířek někdo položí ukrojený dílek čokoládového dortu. A oni ochutnají. Až při otevření očí si uvědomí, že dokonce cítili i jeho vůni. Protože nechali svoji představivost pracovat na sto procent. Do této hry lze zařadit i jiná oblíbená jídla, zvířata či věci. Anebo obrazy. Důležitý je rozhovor. Kdy se dítě rozpovídá nejen o tom, co za zavřenýma očima vidělo. Ale rovněž jaký mělo u toho pocit.