Na některých propagačních serverech, které jsou až nápadně jednostranně zaměřené, lze objevit diskutabilní názory na stávající kvalitu veřejného osvětlení. Nabádají dokonce zastupitelstva obcí a měst, aby se snažila prosadit likvidaci sodíkových lamp a nahradila je modernějšími, údajně technologicky vyspělejšími polovodičovými systémy LED diodových reflektorů. Měli bychom však tuto problematiku rozebírat z více zorných úhlů pohledu, nikoli pouze z hlediska prokazatelného zájmu skrytého ekonomického profitu některých firem a distributorů LED diod.

lampy

Světelný smog

Podstatnou výhodou vysokotlakých sodíkových výbojek je jejich barevná teplota. Někteří lidé sice namítají, že je světlo příliš teplé, nažloutlé až oranžové, a že zkresluje barvy a způsobuje únavu, ale to je právě onen kámen úrazu u světelného znečištění. Ve večerních a nočních hodinách, kdy se rozsvítí miliony lamp v městech a obcích, umístěných většinou v blízkosti obytných domů, nepůsobí teplá bílá barva rušivě a nedochází k problémům se spánkem tak, jako u diodových svítidel. Souvisí to s tvorbou hormonu melatoninu, který se přestává tvořit u příliš chladného světla, které napodobuje denní sluneční svit.

lampy pouliční

Náklady na údržbu

Stačí docela obyčejné kupecké počty, abychom zjistili, že ekonomický ukazatel nehraje jednoznačně pro LED diody. Jejich životnost je sice delší, řádově zhruba o několik let, ale zatímco u sodíkových lamp stačí vyměnit pouze samotný zdroj – sodíkovou výbojku, LED diodový reflektor se musí demontovat a měnit celý. V přepočtu na náklady spojené s tímto krokem stále vychází výhodněji ponechat osvětlení ve stávající formě. Měli bychom rovněž započítat demontáž starého a montáž nového typu svítidel, což u menší obce představuje náklady zhruba v hodnotě několika set tisíc korun, a to s velmi dlouhodobou návratností.