Bez léků si náš život nedovedeme představit. Jsme zvyklí, že pokud nás něco trápí, na většinu těchto obtíží můžeme sehnat léky. O to, aby jich bylo dostatek a všechny důležitá místa byla zásobena, se starají distributoři léčiv. Léky dělíme do mnoha lékových skupin. Podívejme se na ty nejznámější a na jejich zástupce.

Antihistaminika

Léky, které používáme při alergických stavech. Pomáhají tlumit její příznaky, jako je vyrážka, kašel či dechové obtíže. Někdy se užívají i preventivně. Zástupce těchto léků jsou na předpis ale některé lze sehnat i volně prodejné, například Zodac. Používají se různé léky dle toho, jakou alergií trpíte.

léky

Analgetika

Asi nejznámější léková skupina, s kterou se za život setká pravděpodobně každý z nás. Jedná se o léky s tišícím účinkem, které se používají proti bolesti. Nejběžnější, se spolehlivým ale nižším účinkem, které jsou volně dostupné, jsou například Ibalgin, Paralen nebo Voltaren. Léky se silnějším účinkem už jsou na předpis.

Antibiotika

Antibiotika se užívají při bakteriálních infekcí. Nejsou určené pro hubení virů, pro to jsou určená antivirotika. Nicméně antibiotika dokáží bakterie či jiné mikroorganismy zahubit anebo zamezit tomu, aby nadále rostly. Antibiotika je třeba předepisovat opravdu s rozmyslem, jelikož lidské tělo si na ně dokáže vytvořit rezistenci, a poté nefungují tak, jak mají.

pilulky

Antihypertenziva

V České republice je tato léková skupiny hojně kupována, protože 40 % Čechů trpí na vysoký krevní tlak. Ten má často za následek nezdravý životní styl, a pokud se upraví, je možné, že po nějakém čase mohou pacienti léky zcela vysadit. Léky ze skupiny antihypertenziv jsou vždy pouze na předpis.

Hypnotika

Hypnotika je skupina léků, které ovlivňují cévní nervovou soustavu. Dokážou snižovat bdělost u člověka a někdy se jim tedy lidově říká „léky na spaní“, jelikož pro tyto účely se právě používají.