S tónováním skel se začala již v historii mnoho desítek let dozadu. Zatímco jiné trendy z minulého století nepřežili, tento se drží dál, i když v o mnoho více modernizované formě, než tomu bylo v 20. století. Zatemňování a tónování skel je u vlastníků aut stále velmi oblíbené a mnoho řidičů si hned po koupi nového auta nechávají zařídit právě tento doplněk pro svůj vůz.

Proč si tolik řidičů nechává tónovat skla? Někdo třeba ani neuvažuje, že by pro něj tónování autoskel mělo nějakou funkci a vytónují si okna čistě kvůli designovému efektu. Tónované skla vypadají totiž velmi pěkně.

tónování autoskel

Dalším důvodem je větší soukromí, a to zejména pro cestující na zadních sedadlech. Zmenšená nepropustnost skel zařídí, že vám nebude každý do auta koukat jako do výkladní skříně.

Výhodou je, že do auta proniká menší procento slunečního svitu. Což pro auto znamená, že se méně opotřebovává interiér. Ano, je to tak, slunce vám skutečně může zničit vnitřek auta. Díky paprskům https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/paprskum-je-uctyhodnych-50-let-oslavi-to-20171027.html vyblednou barvy dříve a interiér pak vypadá opotřebovaně.

Znáte ten pocit, když v létě sednete do auta a vzápětí si popálíte ruce o volant, palubní desku, a ještě sponu u bezpečnostního pásu? Díky tónování autoskel nebude vaše auto tolik přehřáté ani v těch nejhorších vedrech, protože zatemnění nenechá proniknout horké paprsky v takové míře do vašeho vozu.

autofolie

Tónování si ale nemůžete jen tak udělat sami doma. Je třeba postupovat podle zákonu, konkrétně vyhlášky č. 56/2011 Sb. Dle legislativy je možné tónování skel tak, aby neomezilo zorné polo řidiče. Což znamená že si můžete snížit propustnost čelního skla maximálně o 25 % a propustnost bočních okének předních maximálně o 30 %. U zadních okének je to jedno, protože ty nejsou v přímém zorném dohledu řidiče a řidič se jimi neřídí během jízdy. Pokud toto nebude dodrženo, auto se nesmí pohybovat po silnicích.