Pokud si chcete u banky podat žádost o hypotéku, určitě si položíte otázku dostanu hypotéku? Na tohle vám stoprocentně nikdo odpověď nedá, dokud vaši žádost neposoudí banka. I když je na internetu spoustu kalkulaček, kde můžete orientačně spočítat, zda můžete dosáhnout na hypoteční úvěr, poslední slovo má u žádostí vždy banka. A ta při posuzování zohledňuje spoustu věcí.
Banka bude samozřejmě posuzovat výši vašich příjmů. Musí si být totiž jistá, že ze svých příjmů budete v pohodě zvládat splácet úvěr. Proto bude posuzovat váš průměrný příjem a v případě OSVČ se zabývá daňovým přiznáním za poslední dva roky. Bance musíte uvést všechny své příjmy, i ty, co máte mimo zaměstnání. Je to ve vašem zájmu, protože čím vyšší přiznané příjmy, tím větší šance, že hypotéku dostanete.
Dále budou banku zajímat vaše výdaje. U OSVČ jsou to třeba pravidelné platby zdravotního a sociálního pojištění. Dále to jsou náklady na bydlení nebo další financování, které musíte splácet. Nutno říct, že pokud máte další financování, vaše šance získat hypotéku se o něco snižují. Mezi výdaje se také řadí třeba pravidelné platby alimentů.
Bance musíte také doložit veškerou dokumentaci, která se týká toho, na co si chcete hypotéku brát. Tedy nemovitost nebo jeho plánovaná svatba. Dle těchto věcí také banka vypočítá výši hypotečního úvěru, který vám může nabídnout.
Kromě těchto věcí si také banka bude prověřovat vaši osobu v insolvenčním rejstříku a v registru dlužníků. Pokud u vás najde záznam, můžeme vám rovnou říct, že vaše šance na získání hypotéky se rovnají takřka nule. Pro banku to znamená červený vykřičník, že jste v minulosti nebyli schopni řádně splácet své dluhy a je možné, že se to stane znovu. Pokud v takovém případě nutně potřebujete hypotéku, obraťte se spíše na nebankovní společnosti, které nebývají v tomto ohledu tak přísné.