Dům nebo jiný objekt si žádný člověk nemůže postavit jen tak někde, kde si to usmyslí. A to nejen proto, že pro takový účel nejsou všechny pozemky stejně dokonalé a některé by třeba takový objekt ani neunesly, ale i proto, že všechno někomu patří. A to platí i o stavebních parcelách, které jsou vždy v něčím vlastnictví a ten, kdo chce stavět, si tudíž musí tu vybranou od jejího majitele odkoupit.

krabice mincí

Jenže to se snáze řekne, než udělá. A to někdy proto, že nejsou dostatečně žádoucí parcely v některých lokalitách k dispozici, a hlavně proto, že tyto bývají hodně drahé. A lidé na ně tudíž zkrátka nejednou nemají. A co když chce člověk stavět, ale takovou parcelu nemá a nemůže si ji dovolit zaplatit ze svého? Pak má někdo takový ještě jednu možnost řešení. Může si na její koupi také půjčit. Obvykle si tedy vzít hypotéku.

směs peněz

Jenže hypotéky jsou obvykle charakteristické velkými částkami, jež se tímto způsobem půjčují, a je logické, že kdo si půjčí hodně peněz, musí také hodně splácet. A k tomu musí mít dost vysoké příjmy a jiné žádoucí kvality. A proto leckdo se žádostí o bankovní půjčku neuspěje. Ale hypotéka na pozemek od nebankovní společnosti někomu takovému často pomůže. Protože ta je dostupná komukoliv, kdo se za ni může zaručit dostatečně hodnotnou nemovitostí a u koho je věrohodné, že zvládne i splácení. Někomu takovému se tu klacky pod nohy nehážou, někdo takový tu obvykle rychle a výhodně uspěje a získá tak peníze třeba na koupi zmíněné parcely. Pozemku, na kterém pak může začít stavět. A získat tak nakonec takový objekt, jaký potřebuje.

Což by v mnoha případech bez nebankovní hypotéky zkrátka nešlo. Protože kdyby tu nebyla tato alternativa, nebyl by tu často nikdo, kdo by půjčil nedostatečně dokonalým žadatelům. A kdyby těmto nikdo nepůjčil, neměli by onen pozemek a nikdy by nic nepostavili. A to by neprospělo nikomu.