Některým dokonce připadá, že to pro ně znamená konec světa. Nemusíte se stydět za žádnou reakci, kterou jste po zjištění měla. Ani za tu negativní. Takové reakce jsou normální. Naše společnost ale funguje tak, že negativní názory maminek na mateřství a porod jsou nežádoucí. Naštěstí se to začíná s příchodem nové generace maminek pomalu měnit, a je to jenom dobře.

dvojčata

Až opadne prvotní šok, uvědomíte https://cestovani.lidovky.cz/foto.aspx%3Fr%3Dln-exotika%26c%3DA140826_084653_ln-exotika_toe%26foto%3DTOE557b54_51dreamstime_xxl_528569_kilimanjaro_.jpg si, že je potřeba nyní zařídit o něco více věcí než předtím. Všechno, co jste plánovali kupovat pro své dítko, nyní budete muset kupovat dvakrát. To znamená dvoje oblečení, dvě postýlky, více plenek, dudlíků, lahviček a zkrátka všeho, co v normální výbavičce potřebujete. Nezapomeňte také pořídit kočárek pro dvojčata. S dvojčátky byste těžko fungovala s dvěma jednomístnými kočárky. Pokud půjdete na procházku sama, zkrátka dva kočárky naráz neuvezete. Kočárky pro dvojčata jsou přizpůsobené tak, aby byly velmi snadné k manipulaci.

Budete si muset také velmi dobře zorganizovat čas, kterého bude málo. Jedno miminko se vám na jídlo může budit v jinou dobu než druhé. Pokud se ale vynasnažíte, podaří se vám jejich režim sladit, a nakonec můžete krmit a uspávat ve stejnou dobu.

dvojčátka

Nebojte se nakupování potřebných věcí z druhé ruky. Třeba takové oblečení pro miminka můžete klidně nakupovat v second handu nebo od jiných maminek. Dvojčátka jsou dvojnásobným výdajem a každá ušetřená koruna se vám bude hodit. Navíc, u miminek zakoupené oblečení za pár týdnů můžete dát pryč, protože jim už nebude. Proto je zbytečné za ně příliš utrácet.

Neodmítejte pomoc. S partnerem si rozdělte povinnosti rovnoměrně a nechte ho, ať se zapojí do péče o děti. Pokud to jde, využijte také babičky, sourozence, tety, kohokoliv, kdo vám třeba děti na chvilku pohlídá nebo vezme na procházku. Jednou za čas potřebujete i nějaký prostor pro sebe, případně pro sebe a partnera. Tím, že budete pečovat o svůj vztah, budujete láskyplné zázemí nejen pro vás dva, ale i pro vaše děti.