Listová zelenina má vysoký obsah živin, vitamínů a minerálů. Ale když jde o zeleninu, často volíme tu, která má pro nás lepší chuť, což jsou například rajčata nebo paprika. Ale možná vás ke konzumaci přesvědčí následující výhody, které celer má.

Celer je oblíbený pro vysoký obsah vody a také na nízký obsah kalorií. Celer má dlouhé stonky, které na konci tvoří listy a využívá se ve spoustě zahraničních kuchyní, a stejně tak i v té naší. Při správné úpravě má navíc vynikající chuť. Za syrova je jeho chuť velmi specifická, ale i tak si našla mnoho milovníků.

celer

Jaké zdravotní přínosy pro nás celer má?

Zlepšení sexuálního životu

Celer v sobě obsahuje androstenon, což je hormon, který podporuje sexuální vzrušení u žen. Zároveň také obsahuje arginin, který obsahuje také viagra, a funguje na rozšíření cév a tím pádem i funguje při poruchách erekce. Rovněž zvyšuje tvorbu spermií.

Prevence rakoviny

V celeru je spousta antioxidantů, které mohou fungovat jako prevence rakoviny. Nejenom antioxidanty, ale obsahují i další látky, které mohou přispět k zabránění rozbujení rakovinových buněk. Funguje především proti rakovině prsu a slinivky břišní.

Záněty

Mimo jiné má celer také protizánětlivé vlastnosti. Působí proti virům, bakteriím a zabraňuje rozvoji zánětů. Podle studií může nejvíce pomoci při zánětlivých procesech mozku. Skvěle funguje také jako prevence proti zánětům střed a zánětem žaludku.

celer

Krevní tlak

Celer obsahuje ftalidy, které pomáhají uvolnit cévní stěnu tepen a také zvyšovat průtok krve. Díky extraktům, které obsahuje, funguje na snížení krevního tlaku a také pro celkové zdraví vašeho srdce.

Trávení

Díky silnému obsahu antioxidantů a také protizánětlivým složkám působí jako ochrana pro trávicí trakt. Má navíc vysoký obsah vlákniny, čímž působí pozitivně naše trávení a na každou část trávicího systému.