09. 07. 2018

Péče o kožené výrobky

Že oblečení nebo doplňky z kůže nesmíte dávat do pračky, asi víte. Samozřejmě nejlépe se vám o ně postarají v čistírně, kde mají s chemickým čištěním kožených výrobků bohaté zkušenosti a umí výrobek eventuelně i dobarvit.

Nejprve se však poptejte známých na opravdu dobrou čistírnu. Spousta z nich se totiž vzdává odpovědnosti za případné nepovedené zákroky.

SPRÁVNÉ SKLADOVÁNÍ

Ublížit svým koženým věcem můžete i špatným skladováním. Jestliže chcete například bundu ochránit tím, že ji do skříně ukládáte v igelitovém či látkovém vaku, bohužel jí tím spíš škodíte. Kůži mnohem víc prospívá vyšší vlhkost vzduchu, než je v tomto pytli. Rozhodně ji také neukládejte složenou, aby se kůže nezohýbala nebo nepopraskala. Musí zkrátka viset na ramínku.

To samé platí i pro kabelku. Skladujte ji pokud možno tak, aby stála v polici a nekrčila se. Můžete ji klidně vycpat starými novinami, aby držela tvar. Rozhodně nepokládejte několik kabelek na sebe, nebo je nezkoušejte vložit třeba do jedné krabice.

DOMÁCÍ PÉČE

Něco málo pro své kožené oblečení a doplňky však můžete udělat i doma. Rozhodně jim dodejte výživu a ochranu speciálními přípravky. Pořídíte je v každém obchodě s koženými věcmi. Existuje i speciální mýdlo na kůži - to pro případ, že by vaše bunda byla hodně znečištěná. Jinak ji stačí omývat jen vlhkým hadříkem, vysušit a ošetřit.

V žádném případě nepoužívejte na bundy krémy na boty, které mají jiné účinky (mají chránit před vlhkostí, zatímco u bundy nebo kabelky jde především o ochranu před nečistotami) a mohly by kůži na vaší bundě poškodit. Stejně tak nepoužívejte ani obyčejné mýdlo, které zase obsahuje pro kůži nebezpečné chemikálie.